Babka z roladek drożdżowych, nadzianych rodzynkami, orzechami i tartą czekoladą. Nadaje się na wypiek świąteczny, ale ja traktuję ją jako słodkie pieczywo.
Babka z bakaliami - najbardziej lubie ją jeść z Osełką Górską lub masłem. Sama jest nieco sucha. To specyfika ciasta drożdżowego. Dodatek miodu wzbogaca smak.
SKŁADNIKI
* 400g mąki pszennej
* płaska łyżeczka soli
* 100g cukru
* 20g drożdży
* 6 jajek
* 200g masła (lepiej użyć masła niż margaryny)
* szklanka mleka
Na nadzienie
* 3 łyżeczki cynamonu
* 100g mieszanki orzechów (np. włoski i laskowe)
* 70 rodzynek
Ponadto
*żółtko i bułka tarta do formy
*alkohol do nasączania rodzynek (wódka, spirytus, rum, czerwone wino...)
Ciasto drozdzowe


Babka drożdżowa z bakaliami
JAK ZROBIĆ?
Mąką przesiewamy z solą. Dodajemy cukier. Mleko lekko podgrzewamy, dodajemy drożdże i łyżeczkę cukru. Mieszamy do rozpuszczenia drożdży, oprószamy mąką i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż mleczko drożdżowe urośnie (prawie dwukrotnie). Żółtka oddzielamy i ucieramy na puszystą masę. Do mąki dodajemy mleczko drożdzowe oraz żółtka, łączymy. Ciasto powinno być dość gęste. Wyjmujemy je z miski na stolnicę i ręcznie zagniatamy, aż stanie się lśniące, elastyczne i będzie odchodzić od rąk. Można też mieszać ciasto w misce - mikserem ze specjalnymi spiralnymi końcówkami. Następnie odstawiamy je do podrośnięcia na ok. pół godz. Powinno być oprószone mąką i przykryte bawełnianą ściereczką.
W tym samym czasie rozpuszczamy masło, a następnie studzimy. Gdy ciasto urośnie dwukrotnie, dodajemy masło i dokładnie zagniatamy do całkowitego połączenia składników (* Masło dodaje się później, żeby drożdże mogły swobodnie spulchnić ciasto). W czasie łączenia składników objętość ciasta się zmniejszy, nie należy się tym przejmować :) Ciasto odstawiamy ponownie do wyrośnięcia w tych samych warunkach.
W końcu jest ono gotowe do rozwałkowania. Trzeba jeszcze przygotować nadzienie: orzechy sparzamy i siekamy dość drobno (można obrać ze skórki), rodzynki sparzamy i moczymy 10min. w gorącym roztworze alkoholu (spirytus, wódka, rum...) lub wodzie, z dużą zawartością cukru. Odsączamy i łączymy z orzechami, dodajemy cynamon i cukier.
Z ciasta wałkujemy na stolnicy prostokąt o grubości ok. 0,7 cm. Nakładamy nadzienie i zwijamy wzdłuż dłuższego boku. Następnie kroimy roladę w plastry i układamy w okrągłej formie z otworem, jak na ilustracji. Oczywiście foremka powinna być natłuszczona i obsypana bułką tartą. Babkę odstawiamy na 15-20 min. w ciepłe miejsce do ostatecznego podrośnięcia. Potem pierzch smarujemy rozbełtanym bialkiem jajka, można też obsypać ciasto kruszonką.
Ciasto pieczemy ok. 40 min. (do suchego patyczka) w temp. 220st. C przez 15 min, potem zmniejszamy temperaturę do 200st. C. Gotową babkę możemy oprószsyć pudrem :)
KRUSZONKA - to twarde kawałki ciasta, w skład którego wchodzi mąka, masło i cukier. Do naszej babki powinno wystarczyć:
8 łyżeczek mąki
4 łyżeczek masła
4 łyżeczki cykru
Proporcje są stałe. Można zrobić więcej kruszonki i nadmiar zamrozić. Przyda się do następnych wypieków :)
Makowiec wykonujemy podobnie jak babkę z bakaliami.
SKŁADNIKI
* 500g mąki pszennej
* łyżeczka soli
* 100g cukru
* 20g drożdży
* 6 jajek
* 250g masła
* pełna szklanka mleka
Na masę
* 500g masła
* 3 jajka
* 130g masła
* 360g miodu
* 30g cukru
* 55g oleju
* 100g orzechów włoskich
* 100g kandyzowanej skórki pomarańczowej
* 100g posienych migdałów lub płatków migdałowych
* kilka kropli zapachu migdałowego
Na lukier:
*1 białko
*200g cukru pudru
*kilka kropli soku z cytryny
*50g kandyzowanej skórki pomarańczowej
Makowiec
JAK ZROBIĆ?
Ciasto robimy tak, jak na przepisie na babkę bakaliową, ale spokojnie - najpierw przygotujmy masę. Ciasto nie może zbyt długo czekać na rozwałkowanie, natomiast masa wytrzyma trochę dłużej.
Mak zalać wrząca wodą na kilka godzin (ziarenka napęcznieją, więc miska musi być większa, a woda powinna pokrywać powierzchnię). Następnie odsączamy, musimy zemleć mak trzykrotnie. Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę, dodajemy żółtka i dalej ucieramy. Dodajemy zmielony mak, miód, olej i olejek migdałowy.
Orzechy i rodzynki sparzamy (migdały także, jeśli są w kawałkach). Orzechy drobno siekamy lub mielimy. Wszystkie bakalie dodajemy do masy, wraz z kandyzowaną skórką. Pod koniec, tuż przed nałożeniem masy na ciasto, ubijamy białka na sztywną pianę i delikatnie mieszamy z masą.
Ciasto dzielimy na dwie części. Wałkujemy w prostokąty o grubości maks. 0,5cm i nakładamy masę. Rolady zwijamy i odstawiamy do podrośnięcia na 15-20 min. Smarujemy rozbełtanym białkiem i pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 30 min lub do suchego patyczka w temp. 210st.C, po 15 min. zmniejszamy do 200.
Po wyjęciu robimy lukier: 1 białko łączymy z 200g pudru i miksujemy do uzyskania gładkiej, półpłynnej konsystencji. Dodajemy kilka kropli soku z cytryny i 50g kandyzowanej skórki pomarańczowej. Rozprowadzamy na gorącym cieście łyżką lub pędzelkiem.
Gotowe!
Bardzo owocowe i wilgotne drożdżowe zawijasy.Najlepsze drożdżówki jakie jadłam (nie chwaląc się).
Powstały trochę przy okazji z pozostałych skrawków ciasta drożdżowego. Okazały się najlepszym z wypieków tygodnia. Są słodkie i polane lukrem, więc nie zastąpią zwykłego pieczywa. Dla mnie najlepsze na letnie drugie śniadanie lub podwieczorek. Nie powinny leżeć zbyt długo (jak to ciasto drożdżowe), dlatego warto serwować je tego samego lub następnego dnia.
Ciasto przygotowujemy jak na makowiec. Wałkujemy prostokąt i wycinamy z niego paski ok. 25 cm długości i 5cm szerokości. Brzoskwinie (4 sztuki) sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy w ósemki i kładziemy na paskach ciasta. Następnie zwijamy w ruloniki. Odstawiamy do wyrośnięcia jeszcze na 15 min w ciepłe miejsce. Smarujemy wierzch bułeczek białkiem jajka. Następnie pieczemy 25-30min. w temp. 200st. C.
Gotowe można oblać lukrem. Można go zrobić na dwa sposoby:
1) Lukier fondant
Jedno białko połączyć za pomocą miksera z 250g cukru pudru. Jeśli będzie za gęsty, można dolać trochę wody.
2) Pomada mleczna/wodna
Gotujemy 50ml wody lub mleka. Następnie dodajemy 300g cukru pudru i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.

BrZOSkWiniOWe śWIdERkI

Delikatniejsza wersja jagodzianek. Dobra alternatywa dla pączka czy zwykłej bułki.
Od kiedy zaczęłam własną przygodę z wyrobem pieczywa stwierdziłam, że dużo smaczniejsze od zwykłych bułek są ciasta drożdżowe. Już wiosną postawiłam sobie za cel upieczenie jagodzianek, ale nie do końca się udało. Miałam w domu truskawki i one dobrze zastąpiły swoje bardziej poularne koleżanki. Bułki są delikatniejsze, aczkolwiek można wyostrzyć ich smak większą ilością cukru, cytyną, imbirem czy dodatkiem dżemu z czarnych pożeczek.
Truskowianki to letni eksperyment dla uczczenia sezonu truskawkowego :)
Robimy ciasto jak na babkę/makowiec. Wałkujemy w jak największe koło (grubość ok. 5mm). Wykrawamy koła o wielkości miseczki (salaterki). Truskawki myjemy i kroimy na połówki, zasypujemy cukrem. W środek każdego krążka ciasta kładziemy truskawki i łączymy brzegi ciasta. Formujemy podłużne bułeczki.
Układamy na natłuszczonej blaszce lub papierze do pieczenia i zostawiamy do ostatecznego podrośnięcia na 15 min. w ciepłym miejscu. Następnie smarujemy powierzchnię białkiem i pieczemy 30 min. w emp. 200st. C. Gotowe możnemy posypać pudrem. Dobrze smakuje, podane z domowym zsiadłym mlekiem.
TRuSkOWiAnKi

BaBkA Z MarCePAneM
Klasyczna babka świąteczna,której smak wzbogazony jest tartym marcepanem. Bardziej wilgotna, bo oblana lukrem z dżemem pożeczkowym.
Postanowiłam nieco zmodyfikować przepis na tradycyjną babkę wielkanocną. Babka oczywiście musiała być, to taka kulinarna tradycja. Kojarzy mi się z rodziną i wyjadaniem ze wspólnego stołu :)
Dodatek marcepanu przede wszystkim wyostrza smak. Ciasto jest nieco bardzie zwarte niż przy tradycyjnym wypieku.
Już wkrótce przepis.