top of page

Kokosanki piegusowe

Trochę inne kokosowe ciasteczka - bardziej miękki, o lekko spłaszczonym kształcie. Robię je najczęściej z nadliczbowych białek a pełnią główną rolę na stole.

Kokosanki to lekki i bardzo słodkie ciasteczka. Dobrze komponują się z dżemem lub kwaśnymi owocami. Są dość płaskie, więc z powodzeniem ułożymy je jeden na drugim, przekładając np. czekoladą.

Kokosanki według tego przepisu zrobiłam po raz pierwszy we wrześniu '13. Urozmaiciłam je dodatkiem maku:)

 

Receptura:

 

SKŁADNIKI

4 białka

250g cukru pudru

kika kropel octu winnego białego

2 łyżki mąki ziemniaczanej

300g wiórek kokosowych

3 łyżeczki maku (opcjonalnie)

JAK ZROBIĆ?

Białka ubijamy na sztywno. Dodajemy powoli cukier puder i dalej ubijamy. Uwaga! Ubijanie białek z cukrem może trwać nawet 15 min. Nie należy się poddawać.

Do tak powstałej masy dodajemy mąką, ocet, wiórki kokosowe i sparzony wcześniej mak (należy go zalać wrzącą wodą i pozostawić na ok. 15min, następnie odlać). Wszystko dokładnie ale delikatnie mieszamy i wykładamy na papier do pieczenia łyżką lub przy pomocy rękawa cukierniczego.

Piekarnik rozgrzewamy i pieczemmy kokosanki ok. 20-30 min w temp. 150st. C. Powinny być lekko przyrumienione i sztywne z zewnątrz.

 

Uwaga! Kokosanki nienajlepiej pieką się w piekarniku bez termoobiegu, łatwo o ich przypalenie od dołu. Można temu zapobiec, wykładając masę nie bezpośrednio na blachę, lecz na większą formę do pieczenia. Grubsze dno daje większe bezpieczeństwo.

PIĘKNIE PODANE

Taki tytuł pojawia się w pismach z serii "Dekoracja Ciast" firmy DeAgostini, które prenumeruję. Spodobała mi się ta zakładka, więc nawiązuję do niej w tym miejscu.

Za dobry pomysł uznałam zapakowanie ciastek do słoika, który można ozdobić kolorową chustką i satynową wstążką. Ten prezent otrzymała moja koleżanka na długo oczekiwanym spotkaniu. Szkoda, że zdążyły się nieco pokruszyć podczas transportu (rowerem).

Słodka łubianka

Bezy (tym razem bez dodatku maku) z połówką śliwki, ozdobione polewą ganage.

Okazuje się, że łubianka jest przydatna nie tylko do przewozu owoców czy przy zbieraniu grzybów. Po wyłożeniu jej czystym papierem mogą służyć jako koszyk na słodycze.

 

Przepis na polewę ganage znajdzie się na stronie o sernikach.

DŻEM ŚLIWKOWY

Chciałam jeszcze krótko przedstawić  przepis na domowy dżem śliwkowy, który może doskonale uzupełnić smak kokosowych bez.

 

Składniki:

5kg śliwek

350g cukru

laska cynamonu

 

Śliwki pestkujemy i wstawiamy do wysokiego garnka. Gotujemy z cynamonem na małym ogniu przez 3 dni po ok. 3 godz. dziennie. Dżem powinien mieć gęstą, półpłynną konsystencję. Można go dodatkowo przetrzeć przez sito. Pod koniec gotowania dodajemy cukier i wlewamy do wyparzonych uprzednio słoików. Dla pewności, że przetwory dobrze się zawekują, można je dodatkowo zagotować. Do szerokiego garnka wkładamy słoiki i zalewamy je letnią wodą tak, by wieczka nie były przykryte. Gotujemy 1 godz. Po wyjęciu słoików należy sprawdzić, czy pokrywki są dobrze zakręcone, jeśli pokrywka nie trzyma, należy ją wymienić i ponownie zagotować słoik.

Niektórzy nie gotują słoików, natomiast przykrywają wieczko kawałkiem przezroczystej folii spożywczej i dopiero wtedy zakręcają pokrywką.

bottom of page