top of page

Na slono

Jesień skłania do pozostawania w ciepłym domu i jeśli o mnie chodzi...do gotowania. Ponieważ babaczki na moim ogródku rosną na potęgę, próbuję je różnorodnie prztwarzać.

Dostałam niedawno przepis na pasztet z cukinii. Oczywiście można użyć wymiennie kabaczka. Uwaga! Jest bezmięsny a jednocześnie potrafi w pełni zaspokoić gusta miłośników pasztetów. Szybko się go robi, nieco dłużej trwa pieczenie.

Jak go jeść? Jest dobry jako zimna przekąska, dodatek do obiadów. Można go z powodzeniem podawać na chlebie, jak zwykły pasztet. Dobrze łączy się z sosem musztardowym, pomidorowym, czosnkowym czy ziołowym (np. z estragonu - ważne, by dodane do sosu przyprawy nie zagłuszały smaku potrawy).

Pasztet z cukinii

Większość składników mieszamy ze sobą od razu. Wypiek będzie miał taki kształt jaki sobie zażyczymy. Potrzebna jest tylko odpowiednia forma. Ważne, by dobrze natłuścić formę, a jeszcze lepiej wyłożyć ją papierem do pieczenia.

JAK TO ZROBIĆ?

Cukinię należy obrać ze skórki, pozbawić pestek i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Posolić, chwilę poczekać i odcisnąć z nadmiaru soku. 3 szklanki miąższu to 2 średniej wielkości cukinie.

Ser i cebulę zetrzeć na tarce, również o grubych oczkach. Wszystkie składniki wymieszać, z wyjątkiem białek. Te oddzielnie ubijamy (pamiętajmy, że dodanie szczypty soli przyspiesza sztywnienie białka).

Przyprawiamy paszet według gustu - bardzo istatną przyprawą jest gałka muszkatołowa. Można dodać jej sporo, ale nie bardzo dużo. Ma charakterystyczny smak. Za to z sosem sojowym proponuję uważać. Wystarczą 3 większe kropelki.

Na końcu łączymy ostrożnie masę z białkiem i wykładamy do formy. W międzyczasie dobrze jest nastawić już piekarnik.

Całość pieczemy mynimum godzinę w temp. 180 st. C. Pasztet powinien osiągnąć złocisty kolor. Nie przejmujcie się, jeśli miał dość luźną konsystencję. To normalne.

PRZEPIS

 


Składniki:

*3 szklanki cukinii (startej i odsączonej z nadmiaru soku)

*2 duże cebule

*200g sera żółtego

*4 jajka

*1/3 szklanki oleju

*1,5 szklanki bułki tartej

*2 łyżki kaszy manny

*przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, pieprz ziołowy

*natka z całej pietruszki

*kilka ząbków czosnku (wedle uznania)

*sos sojowy/Vegeta

JAK TO PODAĆ?

Kluski drożdżowe z sosem grzybowym, do tego pasztet z cukinii i świeże warzywa.

Kluski drożdżowe przyżądza się z mąki, wody i drożdży z dodatkiem szczypty soli i ewentualnie przypraw. Gotuje się je w osolonej wodzie lub na parze.

Sos ze świeżo zebranych grzybów i plasterek pasztetu. Pomidor ozdobiony paskami papryki dodaje koloru.

KLUSKI DROŻDŻOWE

 

* 500g mąki

* 30g świeżych drożdży

* szczypta soli

* (ewentualnie przyprawy: oregano, lubczyk, * estragon, pieprz, natka pietruszki)

* ciepła woda

 

Przesiewam mąkę do miski wraz ze szczyptą soli, robię wgłębienie, rozkruszam do środka drożdże, zalewam niewielką ilością wody, lekko mieszam  i dosypuję łyżeczkę cukru, żeby drożdże miały pożywkę. Oprószam mąką i odstawiam. Kiedy zaczyn urośnie (15-25min), mieszam ciasto z ciepłą wodą. Konsystencja powinna być gęsta (tzw. glut). Następnie odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (30min-1 godz).

 

Wstawiamy garnek z osoloną wodą. Szykujemy szklankę z zimną wodą i zwilżając łyżkę w wodzie, nabieramy kluski (powinny mieć wielkośćłyżki). Gotujemy we wrzącej wodzie ok. 5 min.

 

Po wyjęciu warto zachartować kluski zimną wodą. Wtedy pozbędziemy się nadmiaru kleju mącznego.

 

Podajemy z sosami, mięzem, pasztetem lub skwarkami. Są również idealne na postne dni.

Knedle to dla mnie jedna z "mitycznych" potraw. Nazywam tak te specjały, kóte jadłam zaledwie kilka razy w życiu, a ich smak głęboko zapadł w pamięci. Bardzo długo planowałam je zrobić. Kiedyś dawno, dawno temu się udało. Potem była długa przerwa i wreszcie powtórka. Smak knedli przypomniałam sobie na pewnym spotkaniu u znajomego księdza na wrześniowym Bródnie. Postanowiłam sama zrobić i oto są.

Okazało się, że bardzo prosto się je robi. Jak narazie próbowałam tylko knedle ziemniaczane. Mam przepis również na wersję z mąki parzonej. Na razie prezentuję bardzo udane knedle na podstawie Kuchni Polskiej.

 

SKŁADNIKI


1kg ziemniaków

300g mąki pszennej

1 jajko

sól

ok.25 wypestkowanych śliwek

cukier do posypania

4-5 łyżek bułki tartej

masło do przyrumienienia bułki

Knedle ze śliwkami

JAK ZROBIĆ?

Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie i zemleć. Dodać mąkę, jajko i trochę soli do smaku. Zagnieść ciasto. Posypać mąką stolnicę i formować z kęsów ciasta grube wałki. Kroimy je na krążki, delikatnie spłaszczamy i w środek każdego wkładamy śliwkę, posypaną cukrem. Następnie zalepiamy, formując kule i wrzucamy do osolonej wody.

Knedle gotują się krótko - od wypłynięcia 0,5 min. Gorące polewamy zrumienioną bułką tartą i posypujemy cukrem.

 

Uwaga! Ziemniaków warto obrać ponad kg, po usunięciu skórki i ugotowaniu tracą na wadze.

Knedle z brokułami i kiełbasą

Knedle brokułowe to alternatywa dla tych, którzy wolą te kluski jeść na słono. Przepis na ciasto ten sam.

 

Farsz

6 różyczek brokułów

pół pętka kiełbasy o ostrym smaku (czyli 1 kawałek)

50g sera białego lub fety (można też użyć sera żółtego)

średnia cebula

sól, pieprz czarny i ziołowy do smaku

 

Brokuły myję, gotuje al dente. Kiełbasę i cebulę kroję na drobną kostkę i podsmażam, dodaję brokułę, a kiedy sięlekko zasmazy, ser i przyprawy. Do całości można też dodać jajko.

 

Farsz nakładamy na krążki ciasta i zalepiamy. Uwaga! Zawija się je trudniej niż śliwkowe.

 

Gotujemy tak samo - od wypłynięcia ok. 0,5 min. Można je polać płynnym tłuszczem ze skwarkami.

Amerykańskie placki śniadaniowe

Ostatnio robiłam je na obiad, bo choć z nazwy przeznaczone są do śniadania, to u mnie w domu placki jada się jako danie główne. Są puszyste i bardzo syte. Podane z syropem wiśniowym zyskują wilgotność i kwaskowaty smak.

 

SKŁADNIKI

* 225g mąki

* 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

* szczypta soli

* 2-3 łyżki cukru

* 2 duże jajka

* 30g masła

* 300ml mleka

 

JAK ZROBIĆ?

 

Masło stopić. Jajka miksujemy, potem dodajemy mleko i masło. Do miski przesiewamy mąkę z proszkiem, dodajemny cukier, potem płynne składniki i miksujemy. Można dodać substancje aromatyczne.

 

Smażymy okrągłe placki i układamy je jeden na drugim. Oryginalnie podaje się je z syropem klonowym. Ja używam sosnowego lub owocowego.

SYROP WIŚNIOWY

50ml soku wiśniowego

50ml czerwonego wina (półwytrawne)

100-150g cukru pudru

 

Sok z winem gotujemy, dosypujemy partiami cukier puder i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Gotowe!

SYROP SOSNOWY

To sezonowy spacjał, dlatego warto go zrobić więcej.

 

5kg zielonych szyszek sosonowych lub 3,5 kg młodych pędów sosnowych oczyszczamy i wkładamy do dużego słoja lub garnka. Wazne, by nie było to naczynie plastikowe lub metalowe. Zasypujemy cukrem warstwami: warstwa szyszek, warstwa cukru (tak, by były zypełnie pokryte) itd. Potrzeba ok. 1-1,5kg cukru. Ja ostatnio użyłam 3 kg i dlatego oprócz syropu mam też kg cukru sosnowego :)

Zasypane pędy/szyszki przykrywamy gazą/ściereczką i pozostawiamy na 3 tygodnie w spokojnym miejscu. Sosna na zasadzie zjawiska osmozy wypuści sok, tworząc wraz z cukrem słodki syrop. Po wskazanym czasie pożemy wyjąć pędy/szyszki z syropu (najlepiej użyć cedzaka). Syrop przelewamy przez gazę i przechowujemy w słoikach lub szklanych butelkach.

Zapiekanka makaronowa z warzywami

Taka zapiekanka to syte danie, pozwalające wykorzystać domowe resztki :) Uśmierza moje wyrzuty sumienia, związane z niezdrowym żywieniem. Do tego nie jest tak ciężka, jak inne zapiekanki makaronowe. Poniższa lista składników to tylko propozycja. Podpowiedź dla własnych kulinarnych eksperymentów.

 

SKŁADNIKI

* pół opakowania makaronu kokardki (mogą być też świderki lub inne o dużym kształcie)

* brokuła średniej wielkości

* 300g piersi z kurczaka

* papryka czerwona

* papryczka chili świeża lub pół łyżeczki suszonej

* 2 duże cebule

* 3 pomidory

* 50g oliwek

* 150g sera białego lub opakowanie fety/mozarelli

* 300ml mleka

* ok. 2 łyżki mąki

* pieprz i sól

* 150-200g sera edamskiego lib parmezanu

JAK ZROBIĆ

Brokułę obgotować al dente, cekulę pokroić drobno i lekko podsmażyć. Paprykę pokroić w cienkie listki, chili na drobne kawałeczki a oliwki w krążki. Ser biały rozdrobnić. Kurczaka podzielić na 2cm kostkę, obtoczyć w czubrycy lub przyprawie do grilla i podsmaż. Pomidory obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Makaron ugotować al dente.

ROBIMY BESZAMEL

* Sos beszamelowy to słony kisiel mleczny. Lubię dodawać go do zapiekanek, nawet tych na bółce, bo dodaje wilgotności i łagodzi smak.

Odlewamy pół szklanki mleka i łączymy je z mąką oraz solą i pieprzem. W garnku z grubym dnem gotujemy mleko. Ddy zaczyna wrzeć, wlewamy roztwór i chwilę mieszamy, aż zgęstnieje.

ŁĄCZYMY SKŁADNIKI

Wszystkie składniki wkładamy do miski i mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem oraz ulubionymi ziołami (ja daję oregano, bazylię, lubczyk). Przekładamy do żaroodpornego naczynia, wysmarowanego tłuszczem. Powierzchnię zalewamy jeszcze ciepłym beszamelem, posypujemy parmezanem lub nakładamy plastry sera i pieczemy 30 min.

 

* Ser edamski z  dużymi dziurami efektownie wygląda na tle sosu beszamelowego.

bottom of page